Jdi na obsah Jdi na menu
 


Chovaná plemena

Zakrslý beran bílý modrooký, Novozélandský červený, Český stavák černý sedlatý, Bantamky černé, Zdrobnělé wyandotky oranžově koroptví, morčata, akvarijní rybky

 

Zakrslý beran bílý modrooký

Zakrslé berany chovám od roku 2009. Začínal jsem s chovnými zvířaty od pánů Šípa a Červinky. Se zakrslými berany divoce zbarvenými a divoce zbarvenými strakáči. O rok později jsem přibral ještě bílé modrooké. V roce 2013 jsem chov omezil pouze na bílé modrooké, které v současné době držím ve dvou nepříbuzných liniích v počtu pět chovných samic a tři samce. Aktuální chovná zvířata pochází buďto z mých odchovů nebo z importů z Německa, Rakouska a Slovenska Tito vděční králíci se na zakrslíky poměrně dobře množí (3-6 mláďat na vrh) a samice bývají zpravidla vcelku spolehlivými matkami. Mým cílem je tuto barevnou variantu rozšířit a udržet ve více chovech v ČR. 

dsc_0880.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

Novozélandský červený

Tito králíci u mě nahradily v roce 2020 křížence na maso. V roce 2020 jsem držel tři samice a dva samce. V roce 2021 též a nyní (příprava na sezónu 2022) jsem chov rozšířil o jednu samici na 4,2 a myslím si, že u tohoto plemene je to vzhledem k počtu poměrně vyrovnaných odchovů dostačující. U Novozélandských červených mívám 3-8  mláďat ve vrhu. Nyní se zaměřuji na zvýšení hmotnostních přírůstků u odchovů, čehož chci docílit přes chovné samice, které mají k 5kg.  A na minimalizaci řidší srsti v zátylku, což je u tohoto plemene problémem. 

img-20220227-wa0007.jpg

Poštovní holubi

První holubi jsem si pořídil v roce 2014, až po svém přestěhování do Žďáru nad Sázavou. Jelikož je tam v organizaci hodně chovatelů poštovních holubů a mnozí z nich se svými četnými svěřenci také úspěšně závodí. Byla volba prvního holubího plemene jasná. Můj nově vybudovaný holubník se poměrně rychle začal plnit poštovními holuby místních chovatelů. První svoje holubi jsem dostal darem od místního zkušeného chovatele pana Skryji. Daroval mi hodně pěkných holoubat, která vynikali jak dobrými letovými vlastnostmi, tak i pěknou barevností. Jsou to sportovci, kteří zároveň lahodí i oku. Na poštovních holubech se mi líbí jejich temperament, letové vlastnosti a hlavně také jejich úžasná schopnost, vracet se z různých sebevíc vzdálených míst do holubníku svého chovatele.

Pro sezónu 2022 jsem ponechal pouze dva páry těchto holubů, upřednostnil jsem české staváky.

             

dsc_0176.jpg

     

 

 

 

 

 

 

 

Český stavák černý sedlatý

Český staváky černé sedlaté chovám od roku 2018. Tito holubi pozvolna nahradily můj poměrně kvalitní, celkem úspěšný chov českých rejdičů černohrotých běloušů, které jsem dal pryč z osobních důvodů (o odchovy byl takřka nulový zájem). První staváky jsem dovezl v červenci 2018 od pana Ladislava Hrstky. Prvních osm holubů co mi přenechal mělo až na jednoho skutečně pěkného holuba po přepeření drobné  i větší vady v kresbě. To mě od dalšího rozšíření neodradilo a v říjnu jsem od téhož chovatele koupil další čtyři neupravované, skutečně pěkné holubi. Pro začátek by bylo 5 páru dost, ale naskytla se mi možnost jet se podívat na speciálku klubu českého staváka pobočky Vysočina do Slavonic. Kde jsem též od velmi dobrého chovatele českých staváků  přítele Fabeše zakoupil tři velmi pěkné holubi a jednu holubičku. Holubů jsem měl již dost, ale naskytla se mi možnost podívat se společně s mým bratrancem Vaškem do Slavkova u Brna k chovateli českých staváků a moravských pštrosů červených panu Neužilovi, který nás velmi vřele přijal. Z jeho velmi početného chovu jsem si vybral sedm kusů pěkných černých sedlatých staváků, kteří doplnili volnou kapacitu mého holubníku. Z dvaceti jedna kusů jsem holubi s hrubšími vadami vyřadil a postavil jsem pro chovnou sezónu 2019 - 7 chovných párů, které mám umístěné v samostatném holubníku odděleném od poštovních holubů. Tento holubník je prostorově dimenzován na 12 párů a chtěl bych se této kapacity do budoucna držet a více chov nerozšiřovat, aby měli holoubci svůj komfort. V březnu jsem jim otevřel budníky a většina sestavených párů začala nasedat. Uvidím co mi první skutečně chovná sezóna 2019 přinese.... 

Srpen 2019: Aktuálně mám již 22 výletků a další holoubata na miskách, i když u většiny holoubat není kresba podle mých představ jsem s rodičovskými vlastnosti staváků spokojen :-) 

Rok 2020 byl pro mě u staváků úspěšný z hlediska počtu a kvality odchovů a i když řádí Covid několik výstav jsme absolvovali a staváčci vždy uspěli i na národní výstavě mláďat což mě velmi těší.

V roce 2021 se odchovy  daří a dávají mi pěkné výletky. Letos se zaměřuji spíše na chov a početný odchov než na výstavy. Koncem září jsem chovnou sezónu ukončil s 46 výletky od 9 párů. Nechal jsem vylétnou vše co se vylíhlo, ale nebyla to dobrá cesta. Příští rok budu nekreslené holubi eliminovat již na hnízdě a ponechám raději více prostoru pro to opravdu pěkné co se vylíhne. 

Pro chovnou sezónu 2022 jsem ponechal 12 párů českých staváků černě sedlatých. A první mláďata už jsou na miskách (únor/březen 2022).

 

                                                                  dsc_1528.jpg

                                                                   img_20211121_103930.jpg

Morče hladkosrsté

Pro mé dcery jsou zakoupil pár morčat hladkosrstých, které doplňují škálu námi chovaných zvířat a dělají jim radost. Morčátka pravidelně odchováváme asi 3-4x do roka.

 

dsc_1514.jpg

 

Zdrobnělá wyandotka (vyandotka) oranžově koroptví

Zdrobnělé wyandotky u mě v roce 2015 nahradily zdrobnělé velsumky rezavě koroptví, jelikož moje chovatelské zařízení je u  potoka a v mrazech kohoutům omrzali hřebeny a u velsumek bylo při odchovu i po pěkných rodičích mnoho jedinců s hrubými vadami. Zdrobnělé wyandotky držím jeden chovný kmen v počtu 1,4 a je to pro mě prozatím dostačující. Oplozenost vajec bývá výborná, užitkovost slušná. Od pořízení chovu jsem spolupracoval s Františkem Poulem z nedalekých Hamrů nad Sázavou, který bohužel v roce 2021 zemřel (+62).

                                                                poule_08.jpg

 

Bantamka černá

S Bantamkami začínám (podzim 2021). Už léta se mi líbili v nejrozšířenější černé barvě a uvidíme jak se mi podaří odchovy. Chovný materiál se mi podařilo sehnat kvalitní. Bantamky jsem umístil do nového zatepleného kurníku s voliérou.
 
 
Další chovaná zvířata:
Fenka trikolorní border kolie Sky
Zdrobnělé hedvábničky bílé: pouze 2 ochočené slepičky Krákorka a Beruška dětem pro radost a jako příležitostné kvočny
Akvarijní rybky